Šta pravimo?

Unikatan sadržaj i informacije, proizvodi radikalne kolaboracije
[Skin]

Re: Šta pravimo?

Post by [Skin] » Mon Mar 12, 2018 7:11 pm

nellington wrote:
Mon Mar 12, 2018 7:08 pm
u halu
:lol: :lol:
:run:

[Skin]

Post by [Skin] » Mon Mar 12, 2018 7:18 pm

ibro, dobrodosao!

eh da i ja probam pitch-ati ideju.
problem koji trebam rijesiti: trebam procitati 20ak knjiga, non-fiction kategorije, a vrijeme nije na mojoj strani.

postoji aplikacija blinkist, ne znam da li je neko koristi, koja korisnicima daje ukratko sazete, prepricane knjige u blinkovima.. sa poentama i porukama. ovo ne bi funkcionisalo za fiction kategoriju, mislim ova forma blinkista - ali eto ideje da neko to dalje razradi.

sta ja predlazem i sta nudim?
meni je ovo izazov koji postavljam pred sebe, da procitam tih 20ak knjiga sto prije, jer mi je to znanje potrebno za nesto na cemu radim.

zelim se motivisati tako sto cu ovdje pratiti progres i zadati sebi neke rokove.

nudim sadrzaj sljedeci: pisem recenzije svake procitane knjige sa glavnim pitanjima koja sam imala i sta sam htjela dobiti iz te knjige. prepricavam knjigu i dajem skracenu verziju sa onim sto je bitno iz knjige.

blinkist nudi i dosta sadrzaja koje nema neku vrijednost, po mom misljenju.

ovo je odabrana grupa knjiga koja tu vrijednost ima, ustanovljeno po kriterijima kritike - a i u duhu tvornice.

takodjer, knjige su na engleskom a pisem na bosanskom i na engleskom.

kreirani sadrzaj po zavrsetku ovog izazova je resurs od kojeg neko moze da razvije app poput blinkista za nase jezike.
takodjer to mozemo objaviti u formi nekog bloga.
a najinteresantije je sto mozemo praviti i audio verziju, podcast i tako to - pa mozes knjigu slusati i u hali :D

ps. projekat poziva i ostale da odaberu svojih nekoliko knjiga odredjene tematike i isto to naprave.
struktura te recenzije i sazetka ce biti definisana.. da je ista za svakoga, slicna blinkistu.

[Skin]

Post by [Skin] » Mon Mar 12, 2018 7:32 pm

pape wrote:
Mon Mar 12, 2018 5:27 pm
medvjed23 wrote:
Mon Mar 12, 2018 5:22 pm
Koja je procedura nakon pravljenja podforuma? Svako pokreće teme kako mu prahne ili čekamo da nellington izloži plan realizacije, na koji ćemo se nadovezati?
:) Pa slobodno otvori temu.
Ako ne bude isla u pravom smjeru, sama od sebe ce potonuti, .... :D:
:lol: :lol: :lol:

[Skin]

Post by [Skin] » Mon Mar 12, 2018 11:10 pm

medvjed23 wrote:
Mon Mar 12, 2018 10:28 pm
1 – medvjed23, broj pjesama: koliko je potrebno, od jedne do više stotina :D:
...
:m1:
Image

medvjed23
TooMuch Pjesništva

Post by medvjed23 » Mon Mar 12, 2018 11:56 pm

meščini da će čitava flaša niz moje i samo moje grlo, al ok, imam ja priličan cug :D:

[Skin]

Post by [Skin] » Tue Mar 13, 2018 11:21 pm

medo ti nosis kreativni dio price.
(i svi koji ti se prikljuce u ovom endeavouru)
a mi da se zadamo oko tehnickih detalja, da te rasteretimo.

1. koga biramo za izdavaca?
2. dizajn i urednik/lektor
3. ... razno. :D

ko su izdavaci u bih koji bi mogli objaviti ovakvu zbirku poezije?
ovisno o izdavacu, neki urade i tehnicku pripremu knjige uljuceno u uslugu. (bilo bi zgodno kad bi neko opisao proces izdavastva kod nas, faze i to, da mozemo dobiti neku siru sliku)

ili
"samostalno" finansiranje ... kada dodje u zreliju fazu pokrenut cemo kickstarter/crowdfunding projekat.

prevod na engleski -trebamo dobrog prevodioca.
jedna zbirka poezije bi trebala biti min 100-ak stranica, 100-ak pjesama, manje ili vise od toga?
ja te zamisljam kao william carlos williamsa, collected poems vol. 1!

medvjed23
TooMuch Pjesništva

Post by medvjed23 » Tue Mar 13, 2018 11:31 pm

ma nema interesa, džaba sve

nellington

Post by nellington » Tue Mar 13, 2018 11:36 pm

Prijedlog projekta

Ne daj mi lagat'

Svjedoci smo brzine kojom se šire dosad nepoznate informacije o poznatim ljudima i događajima. Neke su bile nepoznate zato što su bile skrivene, a neke su bile nepoznate jer su upravo sad izmišljene. Odavno imam ideju za mjesto gdje bi se takve priče ispričale i istražile, tako da ih možemo ostaviti ad acta, bilo kao činjenice bilo kao izmišljotine.

Odličan primjer je onaj fantomski citat Ive Andrića o "arapskom varalici" koji se neprestano pojavljuje na internetu, a već godinama ne uspijevamo da ga nađemo u originalu.

Ne daj mi lagat' bi bila web platforma koja bi služila za raskrinkavanje izmišljenih i potvrdu istinitih priča ove prirode. Bio bi to autoritativan izvor za novinare, istraživače i obične građane, ali istovremeno i izvor u čijem radu svi oni direktno učestvuju. Mogao bi biti zasnovan na wiki modelu. Već imamo istinomjer i raskrinkavanje, stranice koje analiziraju aktuelne izjave i medijske tekstove. Ne daj mi lagat' dijeli njihove motive, ali ima drugačiji domen: svevremenske "istine".

nellington

Post by nellington » Tue Mar 13, 2018 11:48 pm

medvjed23 wrote:
Tue Mar 13, 2018 11:31 pm
ma nema interesa, džaba sve
Ja bih volio kad bi bilo džaba sve, ali nije. Nažalost, puno se toga danas mora plaćati.

Interes za netrivijalne stvari je ukus stečen navikom. Ispravan redoslijed aktivnosti u ovom kontekstu je sljedeći:

Napisati -> Objaviti -> Vidjeti čitaoce s nosom u knjizi -> Jadikovati.

Jadikovanje prije djelovanja je oblačenje čarapa preko cipela.

John Cleese

Post by John Cleese » Fri Mar 16, 2018 3:45 pm

nellington wrote:
Tue Mar 13, 2018 11:48 pm
Jadikovanje prije djelovanja je oblačenje čarapa preko cipela.
Pardon, carape preko cipela ljudi navlace kad je vani izrazito klizavo.
Da ne bi kasnije jadikovali :| :D:

Post Reply