Vizija, a i misija

Osnovni pravci djelovanja, želje i namjere Pokreta re:BOOT!
Dozer

Re: Vizija, a i misija

Post by Dozer » Fri Mar 16, 2018 12:49 pm

Na Klix-u se tesko moze vise bilo sta ozbiljno desiti. Previse trolova, stranackih botova i malicioznosti kojima se razvodni svaka moguca inicijativa za bio sta, a koja je protiv vlasti.
Rat je vrijeme kada budale progovore, pametni zašute, a fukara se obogati.
Želimo li takve i u miru...?

lejlamo

Post by lejlamo » Fri Mar 16, 2018 2:10 pm

Može li se čuti neka konkretna ideja, odnosno plan..za bilo šta što se navodi u ovim manifestima, vizijama i to..
Ja samo skontah da se nešto želi, ali koji su konkretni koraci? Kako se npr. planira unaprijediti obrazovanje? Kako očuvati prirodu?
Ima li neki razvojni plan, makar i u tezama...ali da se vidi jasno i konkretno u kojem pravcu i na koji način se želi djelovati?
Volim što sam Ero...s kamena i drače..Ko poskok što skače...

medvjed23
TooMuch Pjesništva

Post by medvjed23 » Fri Mar 16, 2018 2:35 pm

meni je odmah u startu pala na pamet konkretna ideja, ne baš najuže, al donekle vezana za obrazovanje..
medvjed23 wrote:
Sun Mar 11, 2018 8:04 pm
kultura? tu - konkretno u poeziji, oblasti koja mene najviše zanima - ima prostora za poboljšanje.. naprimjer, uz trošak od par hiljada maraka, koliko iznose primanja jednog il dva parlamentarca, moguće je organizovati vrhunski konkurs na koji će se prijaviti najbolji pjesnici u državi..

takođe, dodao bih da sitni aktivizam, o kojem već pisah na srodnim temama, smatram jako značajnim..
ako se već usvoji taj prilično utopistički princip da se parlamentarci iz redova pokreta svojih primanja odriču radi opšteg dobra, onda se dio tih para može usmjeriti na tri konkursa: jedan, sa solidnim nagradnim fondom, za sve pjesnike i dva, finansijski skromnija, za učenike osnovnih i srednjih škola.. to bi kod učenika pobudilo interes za pisanu riječ i dovelo do kakve-takve pozitivne promjene u obrazovanju, zar ne?

lejlamo

Post by lejlamo » Fri Mar 16, 2018 2:45 pm

Naravno..konkretno je i izvodivo, ukoliko se zaista i želi..
Kad' bi samo moglo nekako uvesti u NP obavezne godišnje časove druženja u formi radionica sa piscima, pjesnicima..
Djeca sve manje čitaju, a kada pokušaju pismeno izraziti svoje misli... :-) problem, veliki..
..redovna nastava nije dovoljna da se postigne cilj..program je pretrpan..i samo se protrči kroz sve..
Makar ta novčana motivacija, ako ništa drugo..al' daj bože...daj...

Dozer

Post by Dozer » Fri Mar 16, 2018 2:45 pm

To je, zapravo, stvar strategije.
Napisano su, hajmo reci, lista zelja i namjera, a za ostvarenje toga je potrebno kreirati strategiju. Da bi se kreirala strategija, za svaku od tih tema, ili kategorija, potrebno je imati sto vise realnih inputa. Trenutno se radi na prikupljanju istih, nakon cega ce se kreirati neka inicijalna strategija za svaki segment.

Ovo nije posao koji moze biti zavrsen preko noci, tako da ce to sigurno potrajati bar 2-3 mjeseca. Niposto se ne zeli doci na istu poziciju kakve smo vidjali od nekih opozicionih stranak u proteklih 10-ak godina, tipa da se samo prica o velikim stvarima, nerelanim, a onda se podvije rep radi par ponudjenih fotelja.

Cilj je da se kreiraju zaista realne strategije, izvodive, i da se onda one striktno slijede.

Ova tema je trenutno neka vrsta lakmus papira, bazen za diskusiju, izvlacenje idejan i privlacenje zaitneresovanih. Ko god ima nesto konstruktivno na um, bilo bi super da to i izbaci, a da onda kroz to prodjemo svi zajedno, usaglasimo to, precizno definisemo finalnu verziju, i onda uvrstimo u neki, recimo Manifest, koji bi bio prvi korak obracanja javnosti i predstavljanja pokreta.

Za pocetak je bitno imati neku osnovnu bazu ljudi zainteresovanih za ideju i prikljucenje.
A moguci koraci ostvarenja ciljeva mogu biti:
1. Definisanje ciljeva
2. Kreiranje strategija za njihovo ostvarenje
3. Kreiranje manifesta
4. Izlazak u javnost i promocija pokreta
5. Omasovljavanje
6. Povezivanje s raznim organizacijama istih ili slicnih ciljeva
7. Razne aktivnosti pokreta u lokalnim zajednicama tokom nekog definisanog perioda
8. Postepeno pridobijanje medijske paznje i prostora
9. Registracija politicke stranke pod nazivom pokreta i izlazak na LOKALNE izbore
10 . U slucaju osvjanja bilo koje opstine, sprovodjenje zacrtane strategije u toj ili tim opstinama, u skladu sa nadleznostima i mogucnostima
11. Kroz te aktivnosti pokazati da je moguca promjena i na taj nacin pridobiti jos ljudi
12. U slucaju uspjeha - izalazak na opste izbore.

Da li je neki ovakav ad-hoc odgovor ok...?

lejlamo

Post by lejlamo » Fri Mar 16, 2018 2:53 pm

Meni je jasno koji su koraci...jasno je i da treba vrijeme..samo bih voljela čuti nešto više o reformi obrazovanja koja je spomenuta u više uvodnih postova..na koji način, kojim sredstvima...? ima li već nekih početnih ideja, osim ove medine?

Dozer

Post by Dozer » Fri Mar 16, 2018 3:14 pm

Za sad jos nema precizne definije strategije za unapredjenje obrazovanja, ali sustinski bi se trebala kretati i u tom pravcu kako Medo rece.

Poenta te reforme bi trebala biti u:
- Boljem i kvalitetnijem pristupu opismenjavanju djece
- Izbacivanju mase nepotrebnih stvari i sadrzaja koja se djeci utrpavaju bez ikakve potrebe
- Reafirmaciji citanja s razumijevanjem umjesto suhoparnog bubanja za ocjenu
- Profilisanju djece prema njihovim afinitetima i sposobnostima
- Unificiranju udzbenika i rigoroznoj kontroli sadrzaja za sve na prostoru cijele BiH, ili bar, u pocetku, FBiH
- Modernizaciji skola
- Uvodjenju vise prakticne nastave (realne, ne samo na papiru)
- Uvodjenju literarnih, ali i raznih drugih takmicenja, i njihova jaca promocija
- Pridavanje vise paznje fizickom odgoju i aktivnostima ucenika
- Vracanje vjeronauka u pripadajuce okruzenje
Itd.

Ovo je neko moje licno vidjenje obrazovnih reformi.

lejlamo

Post by lejlamo » Fri Mar 16, 2018 3:24 pm

OK, to su želje..
Znači, još uvijek nema strategije..
A, bi li mi mogao reći šta tačno imaš u vidu pod ovom prvom stavkom, bolji i kvalitetniji pristup opismenjavanju?

Dozer

Post by Dozer » Fri Mar 16, 2018 3:36 pm

To je, zapravo, vise usmjereno na pristup nastavnika ucenicima po tom pitanju, ali i samog programa.
Danas se opismenjavanje svodi na "napisite pismenu vjezbu, evo ocjena" i hajd', noga.
Nema nikakve analize, nema nikakvih konstruktivnih savjeta, nema nikakvog usmjeravanja, a pogotovo ne objasnjavanja zasto je u tom nekom radu nesto pogresno, pa da djeca mogu bar pokusati shvatiti kako bi to trebalo da bude.

Ne. Sve se zaista svodi samo na ispunjenje norme po programu, sto je zapravo ganjanje zadanog kvantiteta, pri cemu je kvalitet potpuno izostavljen. I ovo znam iz licnih primjera koje gledam godinama, a ne tice se samo nastave iz jezika.
I ovo treba promijeniti.
Pismenost, logicno (nisam ni knjizevnik, ni lingvista, niti ista slicno), ne podrazumijeva samo znanje slova i sposobnost da ih se napise na papir, nego podrazumijeva i nacin izrazavanja, sto pismeno sto verbalno, stil, sintaksu, kao i kompletan proces i nacin razmisljanja.

Naravno, osim pitanja, bilo bi lijepo i da das neko svoje vidjenje ili prijedlog. konkretan.

lejlamo

Post by lejlamo » Fri Mar 16, 2018 3:52 pm

Da bih mogla dati prijedlog i doprinos trebam znati u kojem pravcu idete sa vizijom.
Zbog toga postavljam pitanja.
Iz prethodnog odgovora vidim da nisi baš upućen u izvođenje nastave jezika. Taj pristup, za koji bi se trebalo založiti, zapravo već postoji. Ja ga primjenjujem. Ima dosta nastavnika koji ga, također, primjenjuju.
Problem je u strukturi NP. Nije dobra. Izrađuju je ljudi koji nisu iz prakse.

Post Reply