Vizija, a i misija

Osnovni pravci djelovanja, želje i namjere Pokreta re:BOOT!
Post Reply
Dozer

Vizija, a i misija

Post by Dozer » Sun Mar 11, 2018 4:56 pm

Pa, da krenemo lagano...

Iz svega do sada recenoga, moj prijedlog vizije bi bio sljedeci:
BiH kao gradjanska drzava, po uzoru na sve demokratske civilizovane drzave, u kojoj svi gradjani/ke imaju ista prava i obaveze, bez obzira kojoj etniji/narodu pripadaju i kako se religijski opredjeljuju ili ne opredjeljuju, ali bez bilo kakvih posebnih prava koja bi proizilazila iz tih etnickih i/ili religijskih opredjeljenja i pripadnosti.

Prijedlog misije bi bio sljedeci:
U periodu od 10 godina na sve legalne nacine demokratizovati drzavu, unaprijediti i unificirati obrazovni, ekonomski, zdravstveni i socijalni sistem na prostoru cijele drzave, te obezbijediti svim gradjankama i gradjanima svaku ravnopravnost i iste mogucnosti.

Boricemo se:
  • Za uspostavljanje republickog uredjenja BiH.
  • Za unapredjenje obrazovnog sistema i njegovo priblizavanje najmodernijim i najfunkcionalniji obrazovnim sistemima u svijetu, pripremajuci kroz to nasu djecu za rjesavanje realnih problema.
  • Za unapredjenje ekonomije drzave, zastitu domace prizvodnje, omogucavanje ubrzanog razvoja malog i srednjeg poduzetnistva, uz efikasne programe zaposljavanja.
  • Za bolji i pravedniji zdravstveni sistem, njegovu modernizaciju i kvalitet, uz stvaranje istih uslova za sve gradjane/ke u cijeloj BiH.
  • Za sposobnost umjesto podobnosti.
  • Za revitalizaciju poljoprivrede i stocarstva, kao i BH sela.
  • Za vladavinu prava i drzavu u kojoj ce svaki zlocinac i kriminalac biti kaznjen za svoja nedjela, i gdje ce svako morati dokazati porijeklo svoje imovine.
  • Za njegovanje i zastitu kulture i svih kulturoloskih vrijednosti, spomenika i razlicitosti
  • Za pridavanje velikog znacaja ekologiji, kao i rigorozne zakonske mjere za zastitu okolisa.
...
  • Protiv nepotizma i korupcije u svim sferama drustva.
  • Protiv vladavine nesposobnih i korumpiranih.
  • Protiv manipulacije narodom na bilo koji nacin, a pogotovo ekonomski i egzistancijalni.
  • Protiv pljackaskih zakona koji osiromasuju gradjane.
...
(3 tacke znace - nastavite)

Ovo su samo moji prijedlozi za start, i logicno - podlozni izmjenama, dopunama, usvajanju ili odbacivanju.
Last edited by Dozer on Tue Mar 20, 2018 10:38 am, edited 3 times in total.
Rat je vrijeme kada budale progovore, pametni zašute, a fukara se obogati.
Želimo li takve i u miru...?

medvjed23
TooMuch Pjesništva

Re: Vizija, a i misija

Post by medvjed23 » Sun Mar 11, 2018 8:04 pm

kultura? tu - konkretno u poeziji, oblasti koja mene najviše zanima - ima prostora za poboljšanje.. naprimjer, uz trošak od par hiljada maraka, koliko iznose primanja jednog il dva parlamentarca, moguće je organizovati vrhunski konkurs na koji će se prijaviti najbolji pjesnici u državi..

takođe, dodao bih da sitni aktivizam, o kojem već pisah na srodnim temama, smatram jako značajnim..

Patak

Post by Patak » Sun Mar 11, 2018 9:12 pm

Dozeru , procito sam to tvoje ..I prvo sto sam zatego da napisem kao svoj komentar je , da je ta tvoja ''misija'' , odnosno to sto si napisao , golo *ovno .
Ustvari , nije skroz golo , nego tanko posecereno .
Koliko god taj moj komentar izgledao pojednostavljen i uproscen , on je matematicki tacan.. ili tudjicom , jos kompletnije receno , egzaktan...
Ni ne pomisli da nije .

Ipak suzdržaću se i necu ti to tako napisati ,pokusacu drugacije.. :)

Pazi..kada bi ta tvoja iluzija koju zelis pretociti u misiju , uspjela u BiH 15 minuta ..tih 15 minuta , BiH bi imala apsolutno nerjeseno nacionalno pitanje .
I tih petnaest minuta BiH bi imala hiperTENZIJU . Otprilike , kao kad covjek ima krvni pritisak 140 /230 .
Za one koji ne znaju , normalan pritisak je 80 /120 ( da se pohvalim , moj :kull: ) .. a 140 /230 je zbogom ovozemaljski svjete, srce puca , oci ispadaju .

Ja znam da bi 99 % Muslimana odma potpisalo i prihvatilo tvoju viziju :D: , ali takodje znam da je ne bi prihvatilo 99% Srba i Hrvata , koji imaju sasvim konkretne razloge za to neprihvatanje :mel:
( nije valjda da mislis , da su glupi i budale )

Takva ''misija'' nije nista novo i nije od juce .. odavno je ona , jos od prije rata .
Jedan je od razloga zbog kojeg se rat i desio .
Takodje , jedan je od DVA razloga , zasto se BiH ne moze , ajd da kazem , relaksirati i krenuti naprjed .
Ako pitas zasto , lako cu ti objasniti..
Rekao si svim demokratskim i pravnim sredstvima, pokusavati je ostvariti ..i to je legitimno i ok..
Medjutim ne mislis li , da i ''druga dvojica'' imaju demokratsko pravo na svoje misije i vizije ?
I imaju je ,svjedoci smo istih.. prosto moraju .

Pa , budimo iskreni , imamo dvije direktno proporcionalne misije . ..Jedna bi da ''ukida'' , a druga bi da se ''odcjepljuje'' .
Jedini do sad , koji od tih misija vidjese ćara su politicari ...Na sve tri strane
I tako idu dani , vidimo i kako
Do kad ?
PS.
Jesi li i ti medju njima, makar kurir (izborna je godina, zauhar je ) ?
Možda si se zato iznebuha pojavio ovdje ?
Samo kažem. :)

Ok, ok..znam , sitno ...
Al kaplje . :D:
Last edited by Patak on Sun Mar 11, 2018 9:27 pm, edited 3 times in total.

medvjed23
TooMuch Pjesništva

Post by medvjed23 » Sun Mar 11, 2018 9:24 pm

pošto su ljudi, koji su ovu priču pokrenuli, novi na forumu, samo ću kratko upozoriti da je patak četnički trol, i to dosta vješt, pametan i elokventan trol, te preporučiti suzdržavanje od diskusije s njim.. i to je to..

moje je da upozorim, a svačije demokratko pravo da upozorenje prihvati il zanemari..

Patak

Post by Patak » Sun Mar 11, 2018 9:30 pm

medvjed23 wrote:
Sun Mar 11, 2018 9:24 pm
pošto su ljudi, koji su ovu priču pokrenuli, novi na forumu, samo ću kratko upozoriti da je patak četnički trol, i to dosta vješt, pametan i elokventan trol, te preporučiti suzdržavanje od diskusije s njim.. i to je to..

moje je da upozorim, a svačije demokratko pravo da upozorenje prihvati il zanemari..
E jbgaa... :lol: ..najlakse je tako .
Al ne vodi nigdje .
Nema ljeba od autizma , ma koliko pošećeren bio .
Last edited by Patak on Sun Mar 11, 2018 9:31 pm, edited 1 time in total.

medvjed23
TooMuch Pjesništva

Post by medvjed23 » Sun Mar 11, 2018 9:31 pm

ni suprotan pristup ne vodi nigdje, a uz to troši mnogo vremena

Patak

Post by Patak » Sun Mar 11, 2018 9:33 pm

medvjed23 wrote:
Sun Mar 11, 2018 9:31 pm
ni suprotan pristup ne vodi nigdje, a uz to troši mnogo vremena
Sve u mom komentaru je realnost .Sta nije ?
Uostalom , kakav suprotan pristup ?
Oba gore pomenuta su pogresna, moj pristup je nešto sasvim treće .

medvjed23
TooMuch Pjesništva

Post by medvjed23 » Sun Mar 11, 2018 9:39 pm

tvoj komentar je ok, ali kao i stotinu puta do sada, služi samo kao navlakuša.. pokazaću malo razuma i dobrih namjera, uvući ljude u diskusiju, a onda ih raspizditi pokazavši pravo lice, lice koje obožava ratka mladića i njemu slične..

suprotan pristup podrazumijeva ulazak u ozbiljnu diskusiju s tobom..

no nebitno, kao što rekoh, ja samo upozoravam, a svako je slobodan upozorenje zanemariti.. ne sumnjam da ćeš već naći nekog ko će trošiti vrijeme i energiju na tebe..

toliko o tome, ne bih da zatrpavam temu

:run:

ejjus

Post by ejjus » Sun Mar 11, 2018 9:44 pm

medvjed23 wrote:
Sun Mar 11, 2018 9:39 pm
tvoj komentar je ok, ali kao i stotinu puta do sada, služi samo kao navlakuša.. pokazaću malo razuma i dobrih namjera, uvući ljude u diskusiju, a onda ih raspizditi pokazavši pravo lice, lice koje obožava ratka mladića i njemu slične..

suprotan pristup podrazumijeva ulazak u ozbiljnu diskusiju s tobom..

no nebitno, kao što rekoh, ja samo upozoravam, a svako je slobodan upozorenje zanemariti.. ne sumnjam da ćeš već naći nekog ko će trošiti vrijeme i energiju na tebe..

toliko o tome, ne bih da zatrpavam temu

:run:
Neću. Znam šta bih napisao. Neću. :lol: :opa:
The world is deep,:
And deeper than even day may dream.

Patak

Post by Patak » Sun Mar 11, 2018 9:54 pm

Ček malo , kako da uspije misija u državi poput BiH , bez sinergije sve ''trojice'' , ?
Prosto ne može .

PS.
Problem vam je Patak ,jedini Srbin ovdje . :lol:
Sta cemo za ostale ?
De malo , ljudi...realnooo..
Realnost je prjeko potrebna , za bilo kakav napredak .

Post Reply